About Me

I'm a Utah mom, just trying to make ends meet. Several years ago, I was introduced to a new way of couponing. I've been addicted ever since. I have a hard time paying full price for anything anymore.

I love couponing so much, I decided to become a teacher for Grocery Smarts.

I teach free classes and show you how to get everything you need at the grocery store and still leave $$$ in your pocket. I'll also teach you the best ways to get and organize your coupons. The best part of the class is when I show you how to match your current coupons up with the current local sales - getting the most bang for your buck!


Search This Blog

September 12, 2008

Help with caselot price points

Crystal from Everyday Food Storage (a favorite blog to visit) sent me this chart with Costco prices on it. As this is the "season" for caselot sales, you may be wondering where the best prices are. By checking out this link you can compare prices from Costco to the caselot sale you are looking at. Remember that a lot of the local grocery stores put their store brands on sale and not so many of the name brands. You may not find an exact match on the Costco list, but it will at least give you an idea of pricing.



As I've searched some blogs I came across some prices for Macey's caselot that will start next Wednesday the 17th.

WF Granulated Sugar, 25lb bag $8.99

WF Tomatoes 14.5-15oz asst. $.49 (Case of 24 $11.76)

WF Soup Chick Noodle & Tomato 10.75 oz. $.49 (Case of 24 $11.76)

WF Instant Oatmeal $.99 (Case of 12 $11.88)

WF Fruit 30oz. Cocktail, Peaches or Pears $.99 (Case of 12 $11.88)

WF Corn Flakes 18 oz. $.99 (Case or 12 $11.88)

Campbell's Cream Soup 10oz Asst. $.69 (Case of 24 $16.56)

WF Mandarin Oranges 11 oz. $.39 (Case of 12 $11.88)

WF Tuna 6 oz. $.69 (Case of 48 $33.12)

WF Tomato Juice or Vegatable Cocktail 46 oz. $.99 (Case of 12 $11.88)

WF Tomato Sauce 8 oz. $.19 (Case of 48 $9.12)

WF Ketchup 24 oz. upright or 20 oz. upside down $.88, (Case of 12 $10.56, Case of 16 $14.08)

WF Powdered or Brown Sugar 32 oz. $1.09 (Case of 12 $13.08)

WF Pancake Syrup 128 oz. $4.79 (Case of 4 $19.16)

Harvest King Gold Medal Flour 50 lb. $16.99

WF Brownie Mix 20oz. $.99 (Case of 12 $11.88)

WF Clover Honey 80 oz. $7.99 (Case of 6 $47.94)

Suave or VO5 Shampoo or Conditoner 15 oz. $.79

WF 24pk Half Liter Drinking Water $2.99

WF Toilet Paper 36 Roll or Paper Towel 15 Rolls $6.99

According to Savvy Shopper Deals the items in red are supposed to be pretty good deals. Good luck as you case lot shop.

No comments:

There was an error in this gadget

Popular Posts