About Me

I'm a Utah mom, just trying to make ends meet. Several years ago, I was introduced to a new way of couponing. I've been addicted ever since. I have a hard time paying full price for anything anymore.

I love couponing so much, I decided to become a teacher for Grocery Smarts.

I teach free classes and show you how to get everything you need at the grocery store and still leave $$$ in your pocket. I'll also teach you the best ways to get and organize your coupons. The best part of the class is when I show you how to match your current coupons up with the current local sales - getting the most bang for your buck!


Search This Blog

August 13, 2009

Lookin' for a good cereal sale..... Kents this week!

First I paid $44.00 (give or take some change, they forgot to add 2 cereal coupons $4.00 ea, so I need to go back and get that fixed) and saved, $46.74.

So any of you that know me or have attended one my classes knows that we consume a lot of cereal at my house. Without coupons and sales, there would be no way I could afford to pay $3.00+ for a box of cereal that lasts about one meal (if everyone is having some). I was really greatful for my sister who called last night to tell me about the GM cereal sale at Kents this week. Four for $5 - wahoo!!!!! You need to pick up their ad (located at the customer service desk - in fact they have the cereal coupons already printed and cut for you) to get the deal. First of all $1.25 is a pretty good deal these days even with coupons. If you add coupons from (online, Smartsource or others that you may have it's even a better deal).


Here's what I got.


16 boxes of GM cereal - Yep, I paid $.75/box - ya can't beat that! Now' I don't feel bad sending some boxes to school for my daughters teacher (math project)

If I had paid $3.00 a box, I would have paid a minimum of $48 just in cereal.



2 cans Hunts Spaghetti sauce 2 cans Pam
1 loaf Grandma Sycamore bread
2 bags Hashbrowns
1 Glad Press-n-seal
1 tray of peanut butter bars (can't wait to try these out - reminds me of grade school)

If you'd like to see the Kents ad you can click here to view it (it's in pdf format so it takes a minute to load). Click on the Kents tab in the upper right corner.

**Sidenote - Kents is considered an Associated Food Store, so I compared Winegars, Maceys and Kents ad (the ads are almost identical - just some slight price variations) to see which store had the best prices. Kents had the best prices on cereal, but there were other things at Winegars and Maceys that were cheaper. You may want to compare and then decide what items you need most before heading out to one particular store.**

No comments:

There was an error in this gadget

Popular Posts