About Me

I'm a Utah mom, just trying to make ends meet. Several years ago, I was introduced to a new way of couponing. I've been addicted ever since. I have a hard time paying full price for anything anymore.

I love couponing so much, I decided to become a teacher for Grocery Smarts.

I teach free classes and show you how to get everything you need at the grocery store and still leave $$$ in your pocket. I'll also teach you the best ways to get and organize your coupons. The best part of the class is when I show you how to match your current coupons up with the current local sales - getting the most bang for your buck!


Search This Blog

November 19, 2009

Simple Tastes - favor boxes and other thoughtful gifts

Aren't these just the cutest boxes? I entered another contest (yes, maybe one day, I'll win the lottery :) on Angilyn's FaceBook page and won these cute favor boxes. (Sorry it's a bit fuzzy, my camera isn't the best these days).

This is the full set of 8 favor boxes. These will make such cute gifts to set out around my Thanksgiving dinner table. I can't wait! Now, I just need to think of something fun and unique to put in them.


This is how the box looks when it's open. The box is about 2" x 2 " (approx). Hmmmm....maybe a fine chocolate or two would fit in this cute box.

Wouldn't these be wonderful at a wedding or as a bridal/baby shower thank you? There are so many fun things you could do with these little boxes. You can check out all of Angilyn's designs at Simple Tastes, etsy shop. She also does other cute and thoughtful gifts. You can also check out Simple Tastes on Facebook.

Angilyn - Thanks again for sending me such a fun gift - can't wait to impress my family at Thanksgiving :)

November 18, 2009

Bountiful Baskets A to B weeks and Royalty Services Group

You may not have heard, but most sites for Bountiful Baskets are switching to the B week schedule to avoid problems with the upcoming holiday (weekends). If you'd like to order it will be open today until 10:00 pm - hurry spots are filling up fast!

I go to the Syracuse Site (West Point and Syracuse are at the same Winter/Indoor location) to pick up my basket and volunteer. I just wanted to send a special thanks to Royalty Services Group for allowing us to use their warehouse for the winter months - free of charge :)

They are a certified cleaning firm. You can get your Air Ducts, Carpet, Chimneys, Construction Clean-up, Dryer Vents, Odor Control, Pressure Washing, Stone & Masonry, Tile & Grout, Upholstery, Water Extraction and Window Washing services through Royalty Services Group. You can reach them at 866-971-7801 or info@royaltyservicesgroup.com

Here are a few pictures of our site.
Lots of empty baskets - we were waiting for the truck to arrive.


Volunteers distributing yummy fruits and veggies - participants get 2 white baskets (one basket is wet and the other is dry)

Wow! That's a lot of baskets!


These are our wonderful volunteers who came to help out early on a chilly November morning. That's Bryan from Royalty Services Group in the back on the right - call him when you need help :)

This is where the line starts....participants are anxiously waiting to pick up their fruits and veggies.


Don't forget to order your basket today. There are a lot of locations available to choose from. First time baskets cost $19.50 (they will be $16.50 after the first order). You can also choose from lots of yummy extras too (pumpkin bread, a citrus pack as well as a holiday box - loaded with lots of Thanksgiving trimmings).

November 17, 2009

Free Sample of Stacy's Pita Chips


I've tried these before and they were good. Get in on the sampling today!

Stockin' up with Winegars triple coupons!

I love this sale! I look forward to it every year. I don't necessarily go after the free items, I try to buy things that my family uses and that I can get at a better price than normal. My original cost was $138.32 and the end result was $84.31. This is a savings of $54.01!!!

Here's what I got and the coupon source (if not coupon source is listed it was a random coupon I had, or I failed to write it down).

6 boxes General Mills Chex (Pillsbury 11/15)

2 Reynolds Wrap tinfoil (80 ft)

2 bags of Don Julio corn chips (these were only $.78 - store price)

1 dozen eggs

3 bags Nestle chocolate chips (RP 11/1)

3 boxes Nabisco Ritz Bits

2 Tide 2 Go pens

3 boxes Playtex tampons (ss 10/11)

2 pkgs Cascade dish tablets (P&G 11/1)

1 box Mr. Clean magic erasers

1, 2pk Lever soap (RP 11/15)

3, 4pk Energizer batteries (ss 11/15)

3 Hormel Compleats meals (ss 11/1)

1 bag C&H brown sugar (RP 8/30 and RP 11/15)

3 bags Hershey kisses (ss 9/13)

1 Blistex chapstick

3 bags Wonderful Pistachios (ss 11/15)

(1 Zone bar and 1 pkg candy Mento's not pictured). Everything highlighted in red will go into storage. This is why I love this sale. I can get these necessities for sooooo much cheaper than I'd normally pay. Good Luck - hope you find some great deals too :)

November 16, 2009

Winegars Triple Coupon day

Tuesday, November 17th

Winegar's will triple manufacturer's "cents off" coupons up to $.50. Coupons for $.51 or more will be redeemed at face value, plus $1.00. Maximum store discount amount is $1.00 per coupon. NO CASH BACK.

Triple coupon policy does not apply to: Free coupons, cigarette or tobacco coupons, coupons identified as other retailer's coupons. If the triple coupon total exceeds the retail price of an item, that item will be FREE to you (No cash back). All items subject to all applicable tax laws.

The Following Exceptions Apply:

  • Limit 1 coupon per item
  • limit 3 coupons of like item per customer
  • Good only on items Winegars stocks

So what are you waiting for????......start clipping!

November 11, 2009

Veteran's Day Deals

I'm sure there are many deals being offered. Here's a few that I thought you'd like:

Applebee's Veteran's and active-duty men and women are entitled to a free entree at Applebee's on Veteran's Day. Just stroll in, identify yourself as a vet or a member of the military, and order off the menu.

Krispy Kreme To honor America's service men and women, Krispy's giving veterans and active military personnel who visit any participating U.S. Krispy Kreme store on Veteran's Day one free donut of his or her choosing

Outback Steakhouse If you're active duty military or a veteran you can grab a free Bloomin Onion and drink at Outback Steakhouse.

~ I just personally wanted to thank anyone that is a Veteran or in the military for keeping me safe and preserving the freedoms I enjoy daily! You men and women deserve a day of recognition!~

RedPlum's largest coupon book is coming....

I got an email from RedPlum this morning stating that their 11/15 coupon book was the biggest of the year. I got mine in the mail yesterday. Lots of great savings....did you get yours?

You can check this link to see if it will be coming by mail or newspaper.

November 3, 2009

E-coupons on your Smiths/Kroger card

I've blogged about this before, but it's always worth repeating! Now that Albertson's has officially closed their doors in Utah (except for a few locations - here's a link to a friends blog for exact locations that are still open) the options for grocery shopping are limited. If you're like me, I always want a good deal.

Smith's sells Kroger brands. Did you know that you can automatically load coupons onto your Smith's card?

Here are a few links where you can load your Smith's card number into the system and fill it with coupons so when you go shopping and scan your card, it automatically gives you the coupon discount. No cutting, clipping or headache at the register. Easy Peasy!

P&G eSAVER

Shortcuts.com

Happy Shopping! If you want to learn a few shortcuts and savings tips - let me know, I teach a great FREE coupon class :D) (callmestacy@yahoo.com)

October 29, 2009

Best Online Coupon Sites

A fellow reader (Adrienne C.) contacted me the other day. She's posted the "Top 15 Sites to find Legit Online Coupons." I read through the article and it's a great resource. She directs you to a variety of sites - printable coupons, blogs, freebies, online codes etc.... You can check out her blog for all the details. Her blog also offers a wealth of information on going back to school, online classes, grants, and student resources. (You can print coupons from one of the biggest online coupon rescoures - coupons.com, right from my blog - upper right corner).

Remember, you can also check out Pinching Your Pennies for blogs, coupons, freebies, online coupon codes, local sales or even post questions about things you may be needing answers to.

If you live in Utah, Idaho, Eastern Washington, Las Vegas or S. California, you can also use the Grocery Smarts (this link is for Utah) website for local grocery deals. When you pair your coupons up with local sales, you always come out a winner! Watch your grocery bill shrink and your pantry bulk up! If you'd like codes you'll need to access Grocery Smarts website for any of these states/locations let me know (callmestacy@yahoo.com) and I can hook you up with those codes and a teacher in your area that will teach you the basics for FREE and show you how to use the FREE website.

~Thanks Adrienne C.

October 27, 2009

Snow White movie - coupons


Do you love Disney or have a little princess that loves Snow White? Make sure to get your coupon for $10.00 off either the Blu-ray or DVD Combo pack. The coupon expires 10/31/09. You can print 2 coupons - this would make a great Christmas gift for someone special :)
~Thanks PYP!


October 21, 2009

Kohls deals, layaway and smart shopping

I have to admit, I am a Black Friday shopper - I love a good deal. It's interesting that in the last week, I've started to hear some predictions on how the Christmas season will play out. I found this article on CBS News Early show. The news article basically stated that if you see a good deal now, you may want to get it now because retailers aren't ordering a lot of inventory due to the recession. It's a pretty interesting read anyway.

So with that in mind I saw a Kohl's deal that I couldn't pass up today. Knowing that my son loves Geo Trax (and has asked for this for Christmas, not to mention his birthday falls in January....) , Kohl's is offering 50% off certain Fisher Price toys. Here's a link to PYP for all the details.

This is what I ended up getting.

Fisher-Price® GeoTrax™ New Train In Town
Color: Multi/None
Size: NO SIZE
SKU 90354010

Regular Price: $99.99
Sale Price: $49.99
1 $39.99 (I paid with the 20% code SPECIAL20)

Fisher-Price® Imaginext® Batman's Batcave™
Color: Multi/None
Size: NO SIZE
SKU 90354021

Regular Price: $89.99
Sale Price: $44.99
1 $35.99

Carter's® Princess Nightgown
Color: Pink
Size: LARGE
SKU 90323776

Original Price: $26.00
Sale Price: $10.40
1 $8.32

Transformers™ Revenge of the Fallen™ Pajama Set
Color: Multi/None
Size: 6
SKU 90358831

Original Price: $38.00
Sale Price: $15.20
1 $12.16

Carter's® Dinosaur Fleece Pajama Set
Color: Multi
Size: 3T
SKU 90402188

Original Price: $20.00
Sale Price: $7.49
1 $6.00

My total came to $109.12. I got 20% off, free shipping and I'll get $20 in Kohls cash back.

Also, don't forget that Kmart and Sears are offering layaway plans. It's a great way to only have to pay a little at a time.

Toys R Us is also offering a layaway program for certain items this holiday season. Here's a link to their online information.

Don't forget to also checkout the Hasbro toy coupons on the blue coupon bar in the upper right corner of my blog. These would be great to pair up with a sale out there!

Be smart, shop savvy, use coupons and be happy!

October 20, 2009

Kents may be my new Albertsons

I don't know about your circumstances, but we've had the flu at our house. We were told by the doctor, it wasn't the piggy flu, but it was definately the flu (my guess it was the piggy flu - that's what's going around). Anyway, I seriously haven't been shopping in weeks. It hit us at the beginning of October and really took me down (thus - the lack of posts....sorry).

After I started feeling better, I wanted to catch Kents sale this week because of the General Mills cereal sale. I was pretty happy with what I got. Check it out.


1 bag of breadsticks

1 gallon Western Family OJ

2 bottles of Western Family apple cider

18 boxes of General Mills cereal

1 bag of Dirty chips (new brand - wanted to try them out)

3 bags of Don Julio tortillas (great for freezing)

4 cans of Campbell's cream of mushroom soup

15 cans of Swanson beef and chicken broth

2, 6pks of Trix yogurt

6 cans of Spaghettios

6 pears

6 Yoplait yogurts

2 boxes of Betty Crocker fruit snacks

2 boxes Nature Valley granola bars

3 pkgs of Kraft cheese

1 bag of Clover Club chips

I bought 75 items and paid $61.13, thats about $.82 for each item. The bottom of my receipt says I saved $71.96 this shopping trip. Not bad.....you may see more of these shopping trips. Stay tuned

Kents is located in Roy and Brigham City. Here's a link to their online ads. You can also check out PYP for updated grocery lists.





October 6, 2009

Crafty Halloween Wreath

I basically have no decorating talent whatsoever. Those of you who know me, know this about me. Yes, it's pretty sad.....I know.

Anyway, last year I did manage to make a really fun Halloween wreath that I saw in a magazine. The best part about this wreath is that all those hot glue strings you get? - well the more this wreath has the better. So, I'm reviving an old post (click here for instructions)to show you that yes, once in a while I can accomplish something crafty.



Happy Halloween!




September 29, 2009

Another Kent's Earlybird Sale (YEA!!!)

I love it when Kent's puts on their Earlybird sales (usually the same weekends as the LDS conferences April/October). You can also check out their regular ads here. It's Saturday 10/3 from 6 am to noon.

Once again here are their great deals.

Golden Ripe Bananas $.39/lb

10lb bag of extra, extra, extra diet lean ground beef $1.79/lb

20lb box of boneless skinless chicken breasts $29.80 each or $1.49/lb

One dozen pumpkin chocolate chip cookies $2.99

24 oz asst. Granny's Delight old fashioned bread $.99

2.6 oz Armour asst. lunch makers $.79

Family pack, boneless extra lean beef stew meat $2.29/lb

Rogers one dz medium eggs $.79

2 liter bottles of Squirt 2/$1.00

25# bag of yellow onions $3.99

1 gallon Farr's ice cream $4.88

6 pk asst. jumbo muffins $1.99

Tony's thin and crispy pizzas $.88

COW (Cream O' Weber) gallon Chocolate milk $1.99

Asst. Lays chips 2/$3.00

6 pk, 24 oz asst Pepsi products 4/$10

10 oz asst Don Julio chips $.79

6 pk, 12 oz cans, Strawberry Country Time, Sunkist, Hawaiian Punch, 7-Up or A&W Rootbeer $.89

Family pk boneless center cut pork loin chops or roast $1.69/lb

Boneless beef cross rib roast $1.79/lb

9 ct. C&B Maddox turkey steaks $7.99

2lb WF med cheddar cheese $3.99 each

Milford Farms 5 oz, asst. Cordon Blue $.79

Family pk boneless beef ranch steaks $1.99/lb

16 oz COW sour cream $.79

Sliced to order deli style roast beef $4.29/lb

Asst. 6oz Armour sausage links or patties $.79

Sliced to order Kretchmar maple ham $2.49/lb

Remember, it will be busy and there may be a few lines. Kent's always stocks well and are fully staffed during these sales. Hope you find some good deals!

September 21, 2009

BzzAgent Freebies...

I don't know about you, but I love to open the mailbox and find fun little goodies inside. Last week I opened it to find this:I've gotten many things from BzzAgent, but this will definately be one of my favorites. I got a full bottle of Aveeno Nourish + shampoo and conditioner. It also came with coupons, literature and samples.

I've blogged about BzzAgent before and I'll do it again. All you have to do is sign up to participate in their campaigns. You can sign up here. The only requirement is that they want your feedback on the product. You try it, decide what you think about it and log back into BzzAgent and let them know.

I can't wait to try it out this week. I'll let you know what I think. If you're interested in other websites that offer similar benefits, check the left side of my blog under Favorite Sites to Visit and look for the sites that say product trials. Who doesn't love a freebie in the mail????


My latest Albertsons shopping trip

I haven't taken a picture of a recent shopping trip in so long! I thought it was about time. I went to Albertsons a few days ago and this is what I got.

I actually did 3 transactions to pay for what you see above.

Transaction #1

1 case of Campbells Tomato soup (24 cans)

2 cans of Campbells Select Harvest soup

1 bag of Pepperidge Goldfish crackers

2 loaves of Albertson's French bread (free with survey coupons)

I spent $5.82 and saved $28.16. I had $7.50 from a prior shopping trip to use towards this purchase as well as coupons that I had clipped. I also earned another $5 to spend on my next purchase with their Campbells promo.

Transaction #2

4 cans Campbell's Select Harvest soups

4 bags of Goldfish

4 bottles of V8 juice

I spent $10.54 and saved $27.88. I used the $5 from the previous transaction as well as more coupons. I also earned another $5 with the Campbell's promo.

Transaction #3

6 boxes of Kelloggs Poptarts

1 bag Cheetos

1 bag Santitas corn chips

2 loaves of Granny Smith Bread

1 Albertsons sour cream

1 Albertsons OJ

1 Meat tenderizer (tool)

2 pkgs Chips Ahoy cookies

I spent $34.78 and saved $17.53. I had a few coupons left for this transaction as well as the $5 from the previous purchase.

Total spent $51.14, Total saved $73.57!!!! I was pretty happy with this shopping trip. This sale lasts through Tuesday night - take advantage if you can!!!



September 15, 2009

Love, Love, Love the new look!!!!

Okay, so the coolest thing happend to me the other day. I actually won a contest. It seems like I can enter to win a million times and never get picked, but today is my lucky day. I entered a drawing for a free blog makeover and won!!!!

If you haven't checked out Give Away Today you need to. Everyday (except weekends) they have a drawing for some of the greatest things. You can see this blog by scrolling down the right hand side of my blog. Who knows - you may be the next winner of something fun.

I love the colors, the pigs and the fonts on my new blog design. I worked with Erin at Designer Blogs. She did a fabulous job!!! She was so easy to work with and gave me so many options to choose from. She really made it simple for me. Check out her blog to see all the neat designs she's already done. If you're in need of a great "Blog Makeover," I'd definately recommend Erin at Designer Blogs.

I'm tickled "piggy" pink. Don't forget to add my new button to your blog!

September 14, 2009

Papa Murphy's Customer Appreciation Days Sept 14, 15, 16 and 17


Get a large Pepperoni Pizza only $4.99 each, limit 3, no coupons needed! (May only be valid in Utah).
Thanks PYP!

September 10, 2009

$999 Emergency Fund Giveaway - Dave Ramsey


I've been an avid listener to Dave Ramsey over the years. I love his good money advice and fair opinions. I've had several opportunities to take his class and I haven't. I have another opportunity coming up and I'll think I'll jump on it.

In honor of 9/9/09 he is giving away $999 every day for 9 days. If you're familiar with his philosophies, the first baby step is to have an emergency fund of $1000. Winning would (almost) complete this first step.

Make sure to enter every day through this link.

Don't forget if you're in Utah you can hear Dave on 105.7 KNRS from 7 pm to 10 pm (KNRS recently became an FM station as well).

September 6, 2009

Remember - No coupons in today's papers

Because of the Labor Day holiday there won't be any coupons in your Sunday paper. Here is a schedule for the rest of this year.

September 6 - No inserts
September 13 - SS, 2RP (Diabetes Smart)
September 20 - SS, RP
September 27 - SS, RP, P&G (Pink Ribbon)
October 4 - SS, RP,
October 11 - SS, RP
October 18 - SS, RP (Bowl Championship Series)
October 25 - SS, RP
November 1 - SS, RP, P&G
November 8 - SS, RP (Children’s Miracle Network)
November 15 - SS, RP
November 22 - SS
November 29 - No inserts
December 6 - SS, RP, P&G
December 13 - SS, RP
December 20 - No inserts
December 27 - No inserts

You can also view a schedule of the P&G at this link.

Thanks PYP!

September 3, 2009

Hey - Did you know.....?

Every month there are certain coupons that re-set, meaning that if you printed them, say in August sometime you could turn around and print them again on 9/1.

Check out the coupon bar to the right and make sure to print the new coupons for September!

Make sure to check it out (every month) and get the coupons you'll use.

September 1, 2009

How to order Bountiful Baskets (co-op)

Bountiful Baskets is a rather new Co-op in the Utah area. So far there are sites between Brigham City and Bountiful and it seems to be growing every delivery date.

Deliveries are every 2 weeks right now. So this upcoming weekend (9/5) is a delivery date and then every 2 weeks from there.

Ordering is open the Tuesday prior to the delivery date. Usually there is a small window for ordering (Tuesday morning to Wednesday about 10 am). (If you're reading this today 9/1, today is the day you would order. I like to order early on Tuesdays because that usually secures a basket for me. If you order on Wednesday, there's a chance you may not get the site you want. There are a limited number of baskets at each site).

What do you get when you order?
You get a basket filled with 1/2 fruits and 1/2 veggies. There are also opportunities to purchase additional items such as a variety of breads, specialty fruit/veggie packs (Mexican, Italian, Island packs) and sometimes you can order cases of things, like cherries, apples, peaches etc... All of the extras mentioned above are additional purchases above the cost of your original fruit/veggie pack (you will see the prices as you order). If you go to the right hand side of my blog and scroll down towards the labels - look for Bountiful Baskets to see pictures of what I've received in the past.

How do I order?
1 - Click on this link to take you to the Bountiful Baskets online site.
2 - Scroll down to the middle of the page and click on Utah Bountiful Baskets
3 - Select the date (usually there is only one date to choose from - the date of delivery)
4 - Select your site (the drop down box will indicate sites and times - make a note)
5 - Proceed through the order (remember first time orders will have a one time additional charge of $3.00). You must answer yes or no to each option to complete your order.
6 - Click Add to Cart.
7 - Scroll back up to the top and click Submit
8 - This will take you to a summary of your order (ALWAYS CHECK THIS OVER TO MAKE SURE YOU ARE GETTING WHAT YOU EXPECT AND TO MAKE SURE THE LOCATION AND TIME ARE ALSO WHAT YOU'VE CHOSEN!!!)
9- Proceed through the checkout and print your summary to bring with you as proof of purchase.

What is expected of me?
Co-op's are purely volunteer run. Please plan to arrive an hour early to help set up baskets, distribute the produce between the baskets, break down boxes, haul them off and then distribute the produce to those who ordered.

What do I need to bring?
1 - Bring your own box, bag, laundry basket or something to take your produce with you. You'll want something sturdy and durable. The baskets used at the site are re-used each time and you can't take them with you.

2 - Know the weather: hats, gloves, drinking water, rain slicker, coats and jackets will be handy while working.

Everything that's brought in needs to be taken away. Volunteers/Participants need to haul all the cardboard boxes away after distribution. Many local schools have recycle bins that will take this kind of stuff. The schools love it and really benefit when we can help.

You have between 20 and 30 minutes after pick up time to arrive and get your basket. If you do not show, that produce will be donated to the local fire department.

If you're interested in getting a site started in your area, let me know and I can put you in touch with the person who can arrange that (callmestacy@yahoo.com).

August 31, 2009

Harmons Caselot Sale 8/31 - 9/20

Once again PYP is the best!!!! You'll always have the latest and greatest info with PYP.

Check out this link for all the details (including a pdf with all the posted prices).

August 29, 2009

$10 Free Mall Gift Certificates - hurry, supplies limited

I found this on Pinching Your Pennies this morning (What a great site)!!!!


1 - Click on this link

2 - Look to the right and fill in your zip code

3 - Choose the mall (bottom) of your choice

4 - On the next page (automatically pops up) look for the tan line with 1,2,3. Click on the 2

5 - Next, click on the sign up fast

6 - Fill in the information and bring your email with your confirmation code to that mall between 9/17/09 and 9/19/09.

7 - Find the Shop Smart Zone in your mall and get your $10 gift card. NO STRINGS ATTACHED!!!!

THERE'S A LIMIT OF 500 PER MALL

August 24, 2009

Free Chick-fil-A anyone?

Be one of the first 250,000 fans to join and receive a free Chick-fil-A original sandwich. Plus, you'll be entered in a daily drawing for a $50 Chick-fil-A gift card.

Click on this link to enter.

August 23, 2009

Qwest = free restaurant gift certificate

Thanks PYP - I love these updates and deals!


If you're a Qwest customer, and sign up for their e-newsletter (tips and tricks and high speed how to's that only comes out every other month) they will send you a $50 restaurant.com dining certificate.

Click on this link to take you to the site. Once I signed up, it said that it would take about 2-3 weeks before I got the gift certificate.

This information was taken directly from PYP:

"To stretch your free dollars even more, Restaurant.com is selling their dining certificates at 70% off with code PALATE. See here for details.

Details from Qwest: Restaurant.com Dining Certificate: Limit one certificate per household. Subject to terms and conditions on restaurant.com (including, but not limited to, minimum spend requirements). Requires agreement to receive e-mails/e-newsletters from Qwest. Valid e-mail address required. $50 Restaurant.com dining certificate will be sent via e-mail within 2-3 weeks after participant requests certificate. Offer valid through 12/31/09"

Sounds like this is a deal you don't want to miss!

August 21, 2009

Mayan Adventure & Spaghetti Mama's coupons

$5 off the purchase of two entrées.


The Mayan truly is an adventure for the whole family. Also NEW…we now accept reservations so avoid the rush and call ahead.

Not valid with any other offer. Limit 2 per table. Not redeemable for cash. Offer expires 9/30/09
The Mayan 801-304-4600
9400 South State Street





$5 OFF the purchase of two entrées. Mama invites you to join her for delicious food in a warm and friendly atmosphere. Please call ahead for reserved seating. Mama’s fresh bread sticks are the best and are a must eat!!! Spaghetti Mama’s is the perfect place to have dinner…come dine with us and then go see your favorite movie at the Megaplex 17 at Jordan Commons.

Not valid with any other offer. Limit two per table. Not redeemable for cash. Offer expires 9/30/09

These were sent to me in an email. I copy and pasted the text and logo's. Print the coupon and enjoy a fun night out!

August 20, 2009

More free prints at Walgreens (8/20/09 - today only)


Today only 8/20/09!


Receive 20 free 4x6 prints at Walgreens Photo Center. You need to enter code 20freeforme during checkout.


If you're a new customer to Walgreens you can also receive an additional 25 prints for free.


Take advantage of this great deal - TODAY ONLY!!!!


Thanks PYP!

August 17, 2009

Several cool deals - very timely though

Both of these came from PYP - again, one of the best resources out there!

Walgreens - 25 Photo prints for $.25 TODAY ONLY!!!

Follow these instructions and you've got yourself a pretty sweet deal

Go to Walgreens' photo page.
Register or log-in. (If this is your first time registering, you'll receive an additional 25 prints for free just for signing up.)
Upload 25 photos.
Choose in-store pickup to avoid shipping charges.
Use coupon code "PENNY" while checking out. (If using all caps doesn't work for you, try it in lowercase.)
Pay just .25 when you go to pick up your photos!


IHOP



August 16, 2009

Family Fun Magazine - $4.78


I ordered this magazine a year ago and have absolutely loved it. I love it because not only is it fun to read, they have tons of fun ideas for kids crafts, gift ideas, cooking with kids etc.... It seems like they always have ideas for both young and older kids - which makes it nice to pick and choose activities that will work for your family.
This link will take you to the site where you can order. Don't forget as you're checking out to use the code FAMFUN to get a 52% discount making the final price $4.78. (I've been getting my renewal notice for the last couple of months and this is the cheapest price I've come across).

I hope you enjoy this magazine as much as I have! (Thanks PYP for this great tip)

August 13, 2009

Lookin' for a good cereal sale..... Kents this week!

First I paid $44.00 (give or take some change, they forgot to add 2 cereal coupons $4.00 ea, so I need to go back and get that fixed) and saved, $46.74.

So any of you that know me or have attended one my classes knows that we consume a lot of cereal at my house. Without coupons and sales, there would be no way I could afford to pay $3.00+ for a box of cereal that lasts about one meal (if everyone is having some). I was really greatful for my sister who called last night to tell me about the GM cereal sale at Kents this week. Four for $5 - wahoo!!!!! You need to pick up their ad (located at the customer service desk - in fact they have the cereal coupons already printed and cut for you) to get the deal. First of all $1.25 is a pretty good deal these days even with coupons. If you add coupons from (online, Smartsource or others that you may have it's even a better deal).


Here's what I got.


16 boxes of GM cereal - Yep, I paid $.75/box - ya can't beat that! Now' I don't feel bad sending some boxes to school for my daughters teacher (math project)

If I had paid $3.00 a box, I would have paid a minimum of $48 just in cereal.



2 cans Hunts Spaghetti sauce 2 cans Pam
1 loaf Grandma Sycamore bread
2 bags Hashbrowns
1 Glad Press-n-seal
1 tray of peanut butter bars (can't wait to try these out - reminds me of grade school)

If you'd like to see the Kents ad you can click here to view it (it's in pdf format so it takes a minute to load). Click on the Kents tab in the upper right corner.

**Sidenote - Kents is considered an Associated Food Store, so I compared Winegars, Maceys and Kents ad (the ads are almost identical - just some slight price variations) to see which store had the best prices. Kents had the best prices on cereal, but there were other things at Winegars and Maceys that were cheaper. You may want to compare and then decide what items you need most before heading out to one particular store.**

August 12, 2009

Free Planning Calendar with $20 of Nestle Savings

Hot Pockets/Lean Pockets, Wonka, Raisinets, Water, Ice Cream, Purina, Stouffers, Juicy Juice, Coffee-Mate

Just click on this link to send away for your free calendar.

Children's Place - free graphic tee

  • It seems like everyday this week, I've gotten some fun email. Just decided to pass this along.Buy 2 pair of denim - get a free graphic tee
  • In store only
  • Sale items excluded
  • 8/12 - 8/26 in store only

August 11, 2009

Ya know really....who doesn't love free?

Okay, I've done this in the past and it's been a long time since I've posted some freebies - so here goes:

Free Burts Bees Natural Acne Solutions Sample

Free Scrubbing Bubbles Shower Caddy

Free Sample of Total Blueberry Pomegranate Cereal

Homemade Simple $35 coupon book (Cascade, Dawn Febreeze, Mr. Clean, Swiffer)

Free Mars Chocolate Bars (can only enter every Friday, first 250,000 people)

Free Photo Frame

Free Roast Chicken Club Sandwich with Soft Drink purchase at Arby's (no coupon necessary)

Free Medium Fries and Free Medium Soft Drink or Tea with the purchase of any McDonalds Angus Third Pounder (expires 8/31/09)

Hope you enjoy these!

Free Kids Meal @ Archibalds (Gardner Village)

I got this in my email today and thought it was worth passing on. I haven't been to Gardner Village in so long (I love that place), maybe this is now the time. Although, I don't know that I'd like to take my boys along on such a fun shopping trip (LOL)!

Make sure to print this and take it with you! Valid lunch or dinner, Mon-Sat, not valid with any other offer or coupon. Offer expires 8/31/09.

Enjoy a yummy lunch/dinner for me!

August 10, 2009

Free Coupons and Rebates from Kraft

Thanks to PYP for the great tip!



(I could never say it as good as PYP did so this is a direct quote from their blog/FB).

Sign up to receive this booklet in the mail. Also keep an eye out at your grocery store for the booklets!

LINK TO SIGN UP

Here's what you can expect in these booklets:

Save $20 by Refund Mail-In Offer between 7/1/09-12/31/09

Buy: any 10 Nabisco cookies and crackers (4.0oz-28oz), any 5 Kraft beverage products (CapriSun and Kool-Aid Jammers) and 5 Easy Mac Single Cups (2.05oz or 4.1oz). Full list available at Kraftbacktoschool

Send: original, store-identified Cash Register receipts dated between 7/1/09-12/31/09 with date(s) and price(s) or all 20 items from the participating products circled.

Receive: One $20 Rebate Check

To check the status of your rebate submission go to web-rebates.com

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (8/31/09)

Save $1 on 2 planters Trail Mix product, 6oz or larger (8/31/09)

Save $1 on any one Nabisco Multi-Packs, 9.0oz-26.0oz (9/30/09)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (10/31/09)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (11/30/09)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (12/31/09)

Save $20 by Refund Mail-In Offer between 1/1/10-6/30/10

Buy: any 10 Nabisco cookies and crackers (4.0oz-28oz), any 5 Kraft beverage products (CapriSun and Kool-Aid Jammers) and 5 Easy Mac Single Cups (2.05oz or 4.1oz). Full list available at Kraftbacktoschool

Send: original, store-identified Cash Register receipts dated between 7/1/09-12/31/09 with date(s) and price(s) or all 20 items from the participating products circled.Receive: One $20 Rebate CheckTo check the status of your rebate submission go to web-rebates.com

Save $1 on any one Nabisco Multi-Packs, 9.0oz-26.0oz (1/31/10)

Save $1 on any one Planters NUT-rition product, 9oz or larger SRP $6.49 (2/28/10)

Save $1 on any 2 Planters products, 9.25oz or larger. SRP $3.69 (1/31/10)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (2/28/10)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (3/31/10)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (4/30/10)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (5/31/10)

Save $1 on any 2 boxes of Nabisco Cookies or Crackers, 4.0oz-28.0oz (6/30/10)

Free Honey Nut Cheerios Sample

Click on this link and sign up for your free Honey Nut Cheerios Sample and coupon.

August 8, 2009

This weeks Bountiful Baskets delivery

I haven't posted a picture of my Bountiful Baskets in a while and decided that it was a good time to show you what you can get. They are definatley picking up speed, meaning that every site is full and they are adding more sites with more volunteers.

Here's what today's pickup came with:
1 celery
1 Romaine lettuce
8 pears
2 bunches of green onions
7 bananas
1 pkg blueberries
2 bunches of radishes
1 bunch of spinach
1 broccoli
1 container of grape tomatoes
1 container of strawberries
8 peaches
I also decided to try their Ciabatta bread this time. I heard someone raving over it a few weeks ago, so I had to try it. I've tried their honey wheat and their 9 grain and have been very pleased.

I love getting all this variety for much cheaper than I could buy it for at the store.

Now I need some suggestions on what to do with all this bread - any good ideas? I tried it today with some olive oil and balsamic vinegar and it was yummy!

August 7, 2009

Kings (an oldie, but a goodie) in Layton is moving to Driggs, ID

I don't frequent Kings very often. I run in there a couple of times a year because it seems to have some fun and unique things that I don't see at some of the other big retail stores.

I was sad to hear today that Kings is packing up and moving to Driggs, Idaho. I asked if they would be marking things down to sell prior to leaving and they really aren't. They do have an aisle where things are marked down 50% or more though.

The lady I spoke with also mentioned that they would probably be responsible for clearing their candy and clothes racks though (even though I did not see those items "marked down").

I tried to see if they would come down in price on some of their toys, but she said no. If Kings is a place you like to shop (it has that old musty smell and funny things that make me chuckle from time to time), you ought to stop by soon. They are packing and shipping things up to Driggs on 8/21 and will officially be gone by the end of the month (August).

August 5, 2009

Kents Early Bird Sale - Saturday, August 8th, 6 am to noon

Yea!!!! I love Kents and they always put on a great sale. So get ready because they've got some good deals coming up this Saturday.

Couple of tips first:
  • Arrive early to get a parking spot and a cart (if you get there later and see a cart in the parking lot - take it in with you)
  • Know that you will be standing in line - have patience
  • They usually always mark the meat and cheese down further than the posted prices (listen for the overhead announcements)
  • There's free 1/2 pint Cream O' Weber milk and bakery fresh cake donuts from 6-9 am

10 lb bag "fresh ground" extra, extra, extra diet lean ground beef $1.69
1/2 gallon asst. Farr's ice cream 5/$10
Bakery Fresh Glazed Donuts $1.99/dz
2 liter bottles Squirt 2/$1
Armour Asst. Lunch Makers $.79 ea
Golden Ripe bananas $.39/lb
20lb box boneless, skinless chicken breasts $35.80 (=$1.79/lb)
"Sliced to order" Black Forest Ham $2.49/lb
Cream O' Weber (COW) gallon Chocolate Milk $1.99
Boneless Beef Rump Roast $1.79/lb
Rogers Dozen Grade AA Medium Eggs $.79
9 ct C&B Maddox Turkey Steaks $7.99 ea
6 pk, 24 oz bottles asst. Pepsi 4/$10
Meadow Gold 24 pk brown box Ice Cream Sandwiches $3.99
2lb Western Family Medium Cheese $3.99 ea
Pre-packaged Hot Pepper Jack Cheese $1.99/lb
24 pk, 12 oz cans asst. Pepsi $4.99
Milford Farms 6oz Asst. Cordon Bleu $.89 ea (case of 24 $21.36)
Family pack boneless beef London Broil or Top Round Steaks $1.79/lb
Local Sweet Corn on the Cob $2.99/dz
6 oz Armour Asst. Sizzle-n-Serve link sausage $.79 ea
18 oz Kraft original Bullseye BBQ Sauce $.79
Hormel 5 oz Chunk Ham or Turkey $.88 ea
Family Pack Extra Lean Boneless Beef Stew Meat $2.29/lb
COW 16oz quarters Butter 3/$5
"Sliced to order" Lean Roast Beef $3.99/lb
Family Pack Boneless Center Cut Pork Loin Chops or Roast $1.79/lb
9.6 - 10.42 Frozen Tony's Thin & Crispy Pizza $.88 ea
Dozen Pack Asst. Jumbo Muffins $3.99
10lb box boneless, skinless Chicken Tenders $17.90 ea (=$1.79/lb)

You can also view their online ad at this link. Click on the Kents Market tab at the top.

More Arby's Wednesday Freebies

Yum - I love that one of my favorite places is still offering a freebie. I'm definatley stopping by today! Check out the deals for the the next couple of weeks.



August 3, 2009

Don't forget - free coupon class 8/4, 7:00 pm

Just one last reminder that I'm teaching again at the WSU West Center on Tuesday, 8/4 @ 7:00 pm. Come and learn how to save between 40% and 60% off of every grocery trip.

Location: 5627 S 3500, Roy, UT 84067 (next to the Chevron and across from Artic Circle and Kent's Market)

If you'd like to come, please register through this link (WSU link). This is FREE to the public and walk in's are also welcome. The class is called "Feeding your family on a shoestring budget."

The class is really fun, lots of class participation and a few give aways!

I hope to see you there.

Smith's is Doubling Coupons 8/2 to 8/4

Smiths is doubling coupons up to $1.00 (so a $1.00 coupon becomes $2.00). Check out this link on Pinching Your Pennies for more details. You'll probably need to scroll down the page to see it. It was posted on 8/2/09. There's a chart indicating the worth of a doubled coupon. This is a great time to take advantage of some double savings!

Popular Posts